Quantcast
Channel: something...
Viewing all 84 articles
Browse latest View live

Листопад

$
0
0
Обожавам тиква. Особено, след като я открих в солен вариант.


Обожавам и есента. Малка порция тиква и есен, преди да сме превключили на коледна вълна:)






























Тиква със салвия и чесън

1 малка тиква цигулка - обелена и нарязана на едри парчета
1 глава чесън
1ч.л сушен розмарин
6-7 листа прясна салвия
сол, зехтин


Рецепта по- скоро няма. Слагате тиквата в подходяща тава, посолявате, поръсвате с розмарин и поливате обилно със зехтин. Разпределяте небелените скилидки чесън и листата салвия, като гледате да не са най- отгоре, за да не прегорят.


Печете около 40 минути на 190 градуса. Може да я оставите и малко повече. Аз лично я харесвам доста карамелизирана.


Може да я ядете така, а може да я ползвате като допълнение на салата с рукола или кореноплодни. Чудесно си върви и с козе сирене и чаша червено вино.



Риба с анасон и лимоново -маслен сос

$
0
0
Много обичам риба, но честно казано шаранът не е сред любимите ми варианти. Има много кости, мирише, трудно се чисти, бавно се приготвя... като цяло не е моята риба. Утре е Никулден и ако случайно и вие сте като мен, имам едно лесна и много бърза рецепта. Като ви казвам бърза, разбирайте, че отнема 20 минути с подготовката на продуктите. 


Дори и да не обичате анасон, съветвам ви да не го изключвате от рецептата. Вкусът му тук е наистина много деликатен и много добре се съчетава с рибата.


Всъщност тази рецепта е в два варианта. Единият е с филета,  а другият е направо с цели риби. В моя случай става въпрос за ципури, но със същия успех може да ползвате лаврак или пъстърва. Желателно е рибокът да бъде с кожа, дори и да е само под формата на филе.


Количествата на продуктите са ориентировъчни и може да разнообразите спрямо вашите желания.

Риба с анасон и лимоново - маслен сос
Продукти за 4 порции

Време за подготовка 5 минути
Време за приготвяне 15 минути

  • 2 изчистени риби или 4 филета с кожата (в моя случая ципура)
  • сол, черен пипер, сушена кора от лимон, сушена целина, сушен девисил
  • 3 звезди анасон
  • сокът на 1/2 лимон
  • 5-6 с.л. зехтин
  • 5-6 сушени домата в зехтин
  • 5-6  зърна каперси


Всъщност подправките са по- ваш вкус. Аз ползвам един готов микс за риба, който много харесвам и ви преписах неговото съдържание:) Ако вие имате друго предвид - ползвайте го смело.


Приготвих рибата в Airfryer, за който писах тук. Така най- много ми харесва, защото става с много хрупкава кожа, без месото да се изсушава. Ако нямате уреда, може да ползвате фурна с вентилатор, но отнема малко повече време и не се получава хрупкава долна коричка.

Рибата (без значение дали ползвате цяла или филета) се измива, подсушава и поръсва с подправките, като анасона все още не се ползва. Намазва се с малко зехтин. Ако ползвате цяла риба, сложете сушените домати и каперсито в коремната кухина, ако сте се спрели на филета, просто ги сложете отгоре. Поставете рибата в кошницата на Airfryerи настройте на 190 градуса и 15 минути печене. При филетата е желателно да бъдат с кожата нагоре, за да може точно тя да стане като пържена. В касерола сложете зехтина и звездовидния анасон. Загрейте на слаб огън и добавете лимоновия сок. Разбийте енергично. Когато рибата стане готова, просто извадете от кошницата на уреда и залейте със соса. 


Ако все още не сте се снабдили с Airfryerможе да запечете рибата на тиган с незалепващо покритие за около 3-4  минути от всяка страна и след това да прехвърлите в предварително загрята  фурна на 200 градуса с вентилатор за още 15.




Никулден

$
0
0
Честит празник на всички Никита, Николаевци, Николети и на нашето Николайче:) 
Обожавам рибата във всичките и разновидности. Каквато и рецепта да сте приготвили за днес не е толкова съществено. По- важното е да обърнете внимание на близките си.

Различни рецепти за риба може да намерите тук. От мен днес само снимки.

Наскоро имах възможността да снимам за един магазин за риба. Беше си голямо предизвикателство да снимаш сурова риба и морски дарове. Котката беше изпаднала в делириум при вида на всичката тази риба.


















Картофени питки с шунка и кашкавал

$
0
0
Декември е един чудесен период от годината. До към 20-ти ми идва да се гръмна, а на следващата година по същото време много съжалявам, че вече не съм я свършила тази работа. Този декември не прави изключение. Коледния дух е нещо, което се случва другаде. При мен коледните звънчета са заменени от чукове в главата, а тихата бяла нощ от среднощно изпотяване, кошмари и безсъние. Оставила съм мъжът ми да се занимава с децата и котката, само не мога да го убедя да полива от време на време и цветята. На фона на тази идилична картина, готвенето се явява някаква излишна подробност. Всичко, което отнема повече от 30 минути от ваденето от хладилника до изяждането, автоматично отпада. Полуфабрикатите никога не са ми били опция, но след като ме снабдиха с Airfryerреших да си направя няколко експеримента със собствени заготовки. Както вече писах, уредът по същество е мини конвектомат. Ако не знаете какво е - това са онези уреди, които ги има по супермаркетите и някои магазини и в които изпичат замразените кроасани и хлебчета. Аз вече пекох купени замразени кроасани и резултатът беше прекрасен. Става значително по- бързо от колкото в традиционна фурна. В тази връзка реших, да си направя някои мои неща, които да замразя и след това да печем за закуска на децата. 

 
Резултатът беше доста удовлетворителен и с чиста съвест ви представям идеята за картофени хлебчета с шунка и кашкавал. Чистосърдечно си признавам, че още не съм имала време да пробвам рецептата в нормална фурна. Предполагам, че няма да има проблем и ако някой се престраши, нека ми пише какво е станало.


Подготовката е малко пипкава, но веднъж направени и замръзни, топчетата стават чудесен избор за закуска. Замразяването, разбира се не е задължително. Може директно да си опечете топчетата за незабавна консумация.

Картофени питки с шунка и кашкавал

За тестото:
2 сварени картофа
1ч.ч брашно
1 яйце
1с.л зехтин
сол и черен пипер

За плънката
100 г кашкавал или друг вид сирене
100г шунка



Картофите се сваряват, обелват и пюрират. Смесват се с брашното, яйцето и зехтина. Подправя се със сол и черен пипер. Понеже много зависи точно колко са ви големи картофите, количеството на брашното може да варира. важното е да го докарате до тесто, от което може да оформяте топчета.
Кашкавалът и шунката се настъргват или нарязват на ситно, след което се смесват. 
От тестото се оформят топчета, които се сплескват на малки питки. В центъра на всяка питка се слага по лъжица от плънката с шунката и кашкавала. Краищата се загъват и се оформя топче.
Топчетата трябва да се изпекат на вентилатор за 10 минути при 190 градуса. В моя случай цялото упражнение се случи в Airfyer. Удобното е че не се изисква предварително загряване. Мисля, че ако печете в обикновена фурна няма да е лошо да увеличите времето с 2-3 минути.


Топчетата се изваждат, оставят се 5 минути да си починат и още топли се слагат в най- студеното отделение на фризера. Когато решите да сервирате, просто вадите, слагате в Airfryer/ предварително загрятата фурна и настройвате за 15 минути на 180 градуса. 


В случай, че няма да замразявате хлебчетата, а ще сервирате веднага, времето за първоначално изпичане трябва да се увеличи на 18-20 минути.






Не Коледна рецепта за Не панирани ябълки

$
0
0
Обожавам Коледа, но през последните години се уморявам от кича, безкрайното пазаруване на подаръци за хора, които познавам, слабо познавам и или изобщо не познавам и от суетеното около  изяждането на огромни количества храна. Ако случайно си спомняте, празникът е Рождество Христово, но някак си Дядо Колда/Дядо Мраз/Дядо Праз много активно и напористо го изместиха. Обичам да приготвям всевъзможни неща с децата или за тях, но дали заради апокалипсиса по магазините или закъсняващата зима, дали заради нещо друго, но тази година нещата не стоят точно така. Както при всички, последните работни дни се превръщат в микро кошмари, но това не е някакво изключение за мен и то от доста време насам, така че едва ли причината се крие в това. От друга страна лятното ми настроение продължи почти до средата на ноември, а есенното още не ме е пуснало. Още не съм на вълна "кисело зеле", още по- малко на свинско, бекон и шпикована сланина. Обмисляйки опциите за празничен десерт тези дни, все не ми се минаваше на вълна баклава или нещо друго, от което устата ти залепва дни след това е черният дроб прискърцва и вие от количеството на поетата мазнина. И така за "не точно Коледа" си измислих "не точно панираните ябълки".


Леко неугледен, но много приятен десерт, носещ аромата на Коледа. Да ви кажа, може да го пробвате и като снакс с чаша греяно вино.




На този принцип, напоследък пека и цели ябълки. С подходящия сос, всичко придобива много приятен завършек.


Както знаете, от Philips ми изпратиха Airfryerс идеята да го пробвам и да споделя впечатления (За пропусналите, припомням, че според производителя, уредът пържи без мазнина). Много обичам да "побърквам" подобен тип съоръжения от експерименти. Така де, сигурна съм, че повечето хора, ще си направят пържени картофи или панирани пилешки хапки и със сигурност няма да им трябва "помощ от приятел".


По този случай си направих въпросните "не точно панирани ябълки". 

Необходими продукти

3-4 големи ябълки (по възможност да не са "хлебни")

За панировката

2с.л нишесте
1 яйце
2с.л кафява захар
канела и ванилия

Захарта се смесва с канелата и ванилията. Яйцето и нишестето се разбиват до гладка смес. Ябълките се почистват от семките и се нарязват на шайби. Всяка шайба се потапя в яйчната смес и след това се овалва в захарната смес. 


По традиция, ябълките се изпържват в масло, но както и друг път съм казвала, тази техника с пърженето от много години я избягвам по възможност. В случая подредих парчетата в кошницата на Airfryerи настроих на 190г за 10 минути. Оставих да изстинат напълно и чак тогава извадих от кошницата. Причината е, че ябълките бяха залепнали за мрежата и при опит да ги извадя още топли, се разчупваха. Ако искате да ги ядете още топли, препоръчвам да намажете мрежата с масло, за да нямате този проблем.


Ако приготвяте тази рецепта в обикновена фурна, задължително трябва да подредите ябълките върху скара. В противен случай отдолу се задушават и пускат, пускат вода и получавате нещо като каша за краен резултат. Времето за печене в обикновена фурна е около 15-20 минути на вентилатор пак при 190 г.

При сервиране, може да полеете ябълките с карамелен сос.  Рецептата съм дава тук: http://luluto.blogspot.nl/2012/01/blog-post_14.html, но все пак имайте предвид, че той си е доста калоричен
Честно казано, на мен са ми достатъчни и просто така, или поръсени с сока и кората на един портокал.


Тези дни бяхме седнали в едно заведение с приятели. При нас дойде възрастна жена да ни продава късметчета. В първия момент отказах, но после се замислих, че това е единствения начин, по който тази жена успява да оцелее с мизерните пари, които иначе получава от държавата. Беше най- милата баба, която някога съм срещала. Наистина. И мисля, че нейната усмивка беше най- коледното нещо, което ми се е случвало напоследък. От късметчето ми се падна Радост. Желая ви го и на вас!




За нещата, които все пак не ни убиват

$
0
0
Преди три години, по същото време, в колата имаше един диск. Слушах една и съща песен отново, отново и отново, вкопчена в ронещите се остатъци на познатия ми свят и зоната ми на комфорт, която внезапно беше изчезнала. Имах усещането, че животът ми се променя толкова бързо, че се бях превърнала в наблюдател на самата мен. Не бях сигурна каква част от себе си ще се успея да съхраня и дали изобщо си заслужава да го правя (писах тук) Понякога нещата могат наистина да бъдат въпрос на оцеляване. Ясно си спомням една такава мъглива януарска вечер, в която паркирах пред нас и останах на седалката в следващите два часа, тихо хлипайки от отчаяние на фона същия този диск със същите тези песни. После смених колата и дискът изчезна заедно с нея. Не помня да съм плакала от тогава. Не че не е имало за какво, аз винаги мога да намеря повод. Просто повече не сметнах за необходимо да го правя. Същия този януари, преди три години, бях започнала поредния си проект 365. Понеже го публикувах във Фейсбук, сега ми се появи напомняне, какво се е случвало тогава. Видях го точно, докато стоях в колата в обичайното сутрешно задръстване. Наречете го съвпадение, съдба или просто случайност (все неща, в които не вярвам), но точно в този момент по радиото пуснаха същата песен. Всичките спомени нахлуха в главата ми, оставяйки усещането за студенина като отворена врата в мразовита зимна вечер. Казах им добро утро, усилих музиката и припявайки с песента си сложих розов гланц за устни. Не че нещо, но това което е минало си остава минало. В настоящето няма място за стари песни и изживени емоции. Единственото, което си заслужава да пренеса са научените уроци. Преди три години изпитвах панически ужас от промяната. Три години по- късно знам, че без нея не мога. Тогава мислех, че ситуацията ще ме убие (не беше далеч от истината). Сега съм убедена, че излизането от зоната на комфорт просто ме научи на много неща. Това, което не ни убива ни прави по- силни. До преди три години не разбирах смисъла на тази фраза.  Подозирам, че аз просто си търся подобни неща. Животът ми се промени много. Аз се промених, всичко около мен е различно. Сменихме си къщата, колата, офиса, обкръжението, фотоапарата, заниманията и интересите. Смених си отношението към живота като цяло. Той наистина може да бъде прекрасен.  Между другото, единственото, което не успях да променя в себе си за тези три години е ужасът и нервността, които изпитвам, ако не контролирам ситуацията.


2015 беше една странна година. Трудна по свое му, но успешна и красива. Пак благодарение на Фейсбукразглеждах хронологията. А там дори не съм качила всичко! Три години по- късно наистина се чувствам по- жива от всякога. И ако нещо не искам да се променя, то това са хората около мен и времето което прекарваме заедно - много истински и много смислени! Пожелавам го на всеки!






















На нова година оставихме децата да измислят късметите. На мен от доста време ми се пада едно и също (от късметчетата с кафетата). Падна ми се и на Нова Година от тези на децата. Радост. Изтеглих и по- малко стрес. Малката каза, че го е написала специално за мен:). Пожелавам си още здраве и повече от това на снимките и смятам, че каквото и друго да добавя ще бъде направо нагло:)
Успешна и радостна година ви желая!

Споделени впечатления: Saeco или един от малкото пъти, в които съм успяла да направя кафе

$
0
0





Казвала ли съм някога, че не мога да правя кафе? Съвсем сериозна съм! При цялата ми пристрастеност към добрата кухня, към цялата ми страст към всевъзможни пособия и уреди, аз не се справям с едно най- обикновено кафе. А не е като да не обичам и да не пия. Хората, които ме познават лично и са ми идвали на гости, мисля че ще се съгласят с две ръце. Обикновено ме поглеждат с нескрит ужас в очите, когато ги попитам дали искат чаша кафе и въздъхват с огромно облекчение, като разберат, че ще го приготвя мъжът ми. Понякога опитите ми са просто трагични и се налага да сърбаме вода с утайка вътре, но се е случвало да са откровено опасни. Нали знаете онези прекрасни кубински кафеварки? Аз имам две взривени такива. Горната част на едната се заби в тавана на вилата. Добре че нямаше никой около нея точно в този момент. Тогава мисля, че бях на 14 и баща ми ми обясни, че съм я натъпкала прекалено много, като съм я сложила на много силен газов котлон. От тогава уж внимавах много но десетина години по- късно изстрелях още една в открито небе, докато се опитвах да сваря кафе на някакъв пикник. За щастие пак нямаше жертви. Може би защото кафеварката така и не „кацна“ обратно на земята. Когато навлязоха новите технологии и се появиха машини за еспресо в домашни условия, замествайки така омразните ми кафеварки за „шварц“, реших че моят миг е настъпил. О, та това изглеждаше толкова лесно! Слагаш кафето, завърташ, натискаш копчето и……. в моя случай разцепваш цедката или машината почва да се тресе неистово по плота, в опити да напусне къщата, бълвайки утайка из цялата кухня.  Не знам как го правя, но са ме признали за безспорен талант. Приятели, роднини и познати ме ползват за „летец изпитател“ на машините, които искат да купят. Ако аз не успея да я взривя от първи път и в някакъв момент изкарам кажи- речи годно за консумация кафе, значи съответното приспособление става. 
  


Разказвам ви всичко това, защото последният ми тест със Saecoбеше покъртително успешен. Машината не само, че не гръмна, но успях да издокарам напитка, която беше достойна за уважение. Eдно от основните й предимства, благодарение на което успях да се справя е че е доста независима. Т.е подаваш кафе на зърна и вода в единия край и изкарваш готово кафе в другия. Това е. Всичко се случва с натискането на един бутон.

 
Не се налага да дозирам, тъпча, завъртам и всякакви други опасни (в моя случай) действия. Аз не съм някакъв кой знае какъв специалист по кафето (очевидно). Пия го дълго с мляко, което според ценителите е някакво огромно „светотатство“. Във всеки случай, приятелката, с която го пробвах си пада по късо, силно, ароматно и наситено кафе. Нейните впечатления са, че ако търсите точно това преживяване, значи това би била точно вашата машина.


 За такива като мен има и опция за по „удължен“ вариант. Много ми хареса и капучиното, което беше близко до съвършенство. Машината има и доста други предимства, като керамични мелачки, филтър за пречистване на водата, опция за контролиране на силата на кафето. Предполагам, че за маниаците това би било от голямо значение. За мен най- същественото беше, че  е лесна и интуитивна, което в съчетание с компактните й размери и фактът че изобщо оцеля, при моето „операторско“ майсторство, означава, че мога да я препоръчам с две ръце.


 Добро утро, както се казва:)

Зимна храна - няколко варианта на домашна майонеза

$
0
0
Зимата не е от най- силните ми сезони, признавам си. Харесвам я заради възможността да покарам ски и заради снега, но напоследък нито имам възможност да се кача по пистите, нито пък снегът е чак в такова изобилие. Да не говорим, че заради курсовете и уроците на Марти и Ина, нещо твърде много се заседяхме в София. За сметка на това организмът ми неизменно се адаптира към по- студеното време, като тихичко, но натрапчиво нашепва, че само с едната гола салата няма как да мине. Правя някакви жалки опити да се противопоставям, като гледам да не се поддавам изцяло на изкушението за нещо мазно, сочно и порочно, но някак си салатата Капрезе, постепенно бива изместена от Оливие (по известна у нас, като Руска) и патладжани с майонеза . Само като кажа майонеза и вените ми се затлачват. Оставам на страна калоричността. Яйчен прах, модифицирано нишесте Е1422, захар,  Е412, Е415,  Е330, Е202, все прекрасни съставки, които може да откриете върху опаковките на купешките продукти. От друга страна, ако знаете колко елементарно е да си я направите, никога няма да посегнете към опаковките с готова майонеза по рафтовете в магазина. Освен това има различни варианти, така че дори да я направите полезна. 



Е, не ниско  калорична и диетична, но пък все пак е зима. Компенсирайте със порт и разходки в гората:)))) Повярвайте ми, влаченето на кошница и оборудване за пикник, може да бъде доста енергоемко занимание, което заслужено да финишира с парче хляб и майонезена салата







Някога майонезата е била сложно занимание. Едно биене на ръка, едно чудо - с часове. Днес има пасатори. Упражнението е с продължителност около 20 секунди. За сметка на това, едно време храната е билаистинска, включително и яйцата. Сега не може да се каже същото. Ако ще си правите класическа домашна майонеза, просто забравете за купешките яйца от супермаркета. Намерете си домашни, по възможност от свободни кокошки. 


Обикновено майонезата се прави със слънчогледово олио. Ако искате да я направите малко по- полезна, може да го заместите със зехтин или шарлан (нерафинирано слънчогледово олио). Вкусът е малко по- различен от стандартния, но лично на мен ми харесва много повече.

Класическа майонеза със зехтин

  • 1 яйца 
  • 250мл зехтин
  • 1 с.л. лимонов соко
  • подправки на вкус (черен пипер, чесън, горчица)
Всички продукти трябва да са със стайна температура. Сипват се във висок и тесен съд, взимате пасатора и изтегляте нагоре в съда. Майонезата става буквално за секунди.

Може да я съхранявате до 2-3 дни в бурканче в хладилника и да я използвате като основа за салата Оливие/Руска.




Разбира се, има огромна вероятност да не се снабдите с домашни яйца. Това също има своето решение и то е да си направите млечна майонеза без яйца.


Млечна майонеза

  • 125мл прясно мляко
  • 250мл зехтин
  • 1с.л лимонов сок или натурален ябълков оцет
  • 1с.л. мека горчица
  • сол, черен пипер


Тук си правих експеримента и опитах да направя майонеза с кисело мляко. Става доста по- рядка от тази с прясно. Като цяло, тази с прясното ми хареса повече. Като цяло, технологията е абсолютно аналогична на горната, като ми отнема малко повече време разбиване с пасатора (около 1 минута)


С нея става най- фантастичната салата с патладжан и орехи.



 

Последният, най- полезен и малко калоричен вариант е млечната майонеза с авокадо. Вкусът не е същия, като на останалите варианти, но въпреки всичко на мен ми харесва и си имате своите преимущества. Понеже е доста по- лека, може спокойно да си я намажете на парче прясно опечена багета, без да страдате от особен угризения на съвестта.



Лека млечна майонеза с авокадо

  • 1 авокадо
  • 125мл прясно мляко
  • 125мл зехтин
  • 1с.л. лимонов сок
  • сол, черен пипер и горчица по желание


Надявам се няма смисъл да казвам, че авокадото трябва да е обелено и отделено от костилката. Иначе, повтаряте действието от рецепта 1.






Забранено!

$
0
0
Още няма 8. Слънцето вече е започнало да припича и вътре става топло. Размърдвам се, някак си успявам да се облека дрехите в тясното пространство и тихо разкопчава ципа (до колкото изобщо това е възможно). Утрото е прохладно, а студената планинска вода, с която си мия лицето, действа като цяла кана с кафе. В огнището все още тлее жарава от снощи. Раздухвам я докато припламне огън и слагам джезвето. Вадя от багажника на колата сгъваемото столче, което снощи сме прибрали, за да не се намокри през нощта. Гледам утринната омара и капчиците роса по тревата, докато отпивам от чашата с кафе. Слънцето се изкачва на хоризонта и в палатките става доста топло. След малко всички вече са будни и лагерът се пълни с живот.





И ако за нас това е бягство от градската реалност, за децата е просто РАЙ. Крясъците са добре дошли (поне се ориентираме къде са се забили) и никой не им прави забележка, че скачат в реката (то и без това трябва някъде да ги измием). През деня преживяват на филии с топено масло и домашна лютеница. Или просто каквото намерят по чантите и кутиите с храна. Няма обхват, няма таблети, няма телевизия. Има много движение, много нови места и факти, много природа и много реална и жива комуникация с други себеподобни.







Огънят и храната заемат съществено място в живота на лагера. Особено вечер.









 


  














Туризмът в България много отдавна се е превърнал в ужасна пародия, като всичко друго, което ни заобикаля. По курортите (зимни и летни) е застроено, мръсно, неорганизирано, с изключително ниско качество на услугата, която се предлага и на културата, която цари. На фона на тази анархия и откровена мърлявщина, не разбрах как и защо дивото къмпингуване попадна под законодателен обстрел. Абсолютно съм наясно, че България е една от малкото държави, където подобен род туризъм изобщо се случва, но преди да се въведат забрани и санкции, не е зле да се създадат условия. А и някак твърде арогантно и цинично звучи, на фона на всичките незаконни палати, постройки, махали и  катуни. 
Искрено се надявам този законопроект да не мине, но както се казваше в онзи виц - "Лошото чувство остава"

Рошаво

$
0
0
Не пиша често, знам. Има много неща, които се случват, но някак си нямам желание да си събера разпилените мисли и да ги подредя в думички, които да имат смисъл и за някой друг, освен мен. Харесват ми такива, хвърчащи, емоционални, рошави и  разхвърляни. Страхувам се, че ако ги обобщя все пак, ще се наложи да взимам решения, които за момента отлагам.  През последните няколко години зимата ми е труден период. Имам много работа, не пътувам толкова много със семейството, колкото ми се иска, а служебните командировки, по- скоро ме изнервят и натоварват. Фактът че настъпиха климатични промени и времето не е толкова потискащо и сиво, не помогнаха особено:) Имам снимки от септември, които дори не съм отворила. Както и да е! С пролетта и цъфналата череша, която се опитва да ми превземе едната тераса, започнах да се събуждам от летаргията. Клоните приличат на наденички от цветчета, а вечерно време там е най- прекрасното място за чаша вино,  разговор и бърза вечеря.





 Освен всичко останало, от известно време ми се върти идеята да сменя концепцията на страницата. Като цяло блоговете се изчерпват, а комуникацията все повече се измества към социалните мрежи. Приемам всякакви мнения и предложения, за това какво и къде искат да гледате и четете. Не че има нещо общо с темата, но приемам и акъл как да разкарам мравки от кухнята:)


Междувременно, аз все още имам доста непубликувани снимки и рецепти, които за чисто лични цели, мисля да добавя.  Има много неразказани истории, но част от от тях вероятно никога няма да видят бял свят. Или поне така си мисля сега.

Понеже очевидно вече е пролет, на мода идва спанакът и всякаква форма на зеленяш. Рецептата е за прясна паста със спанак и манатарки.  Като всяка паста, това е едно от най- бързите неща, които може да приготвите за вечеря или обяд.


 Този път си спестих правенето на паста и се купих готова от лимец. Трайността и не е голяма, но е страшно вкусна.


Прясна паста с манатарки и спанак
Продукти за 4 порции

300г прясна паста
200мл течна животинска сметана (18% масленост)
200мл прясно мляко
150г манатарки
150мл сухо бяло вино
2ч.ч почистен, измит и нарязан на ситно пресен спанак
2 скилидки чесън
1с.л зехтин
сол и черен пипер на вкус


В дълбока касерола се загрява зетина и леко се сотират нарязаните гъби за около 10 мин.
Добавят се скилидките чесън и бялото вино, като всичко се оставя на слаб огън, докато течността почти изври.
Слага се прясната паста, добавя се сметаната, прясното мляко и нарязания спанак. Подправя се със сол и черен пипер. Понеже говорим за прясна паста, не е необходимо предварително да я варите. Тя става доста бързичко и на практика ще се сготви в млякото и сметаната за около 5-6 минути. Както и да го смятате, имате вечеря за не повече от 20 - 25 минути, което включва почистването на спанака и гъбите и почистването на кухнята:)





На гости

$
0
0
Пролет пукна, а с нея се съживяват и всякакви мераци за влизане във форма. Аз, разбира се, не правя никакво изключение. Голямо желание за здравословно хранене и физическа активност, голямо чудо. Аз съм желязна и много волева... когато съм нахранена. Късно следобед, обаче, издайнически почва да се промъкват някакви подли мисли да убия някой, за да се докопам до нещо сладко. С годините съм стигнала до извода, че най- добрият начин за справяне с този проблем е да контролираш процеса. Предварителната подготовка е изключително съществен фактор за борба с отчаянието и войнственото унищожение на един шоколад, примерно. Носенето на нещо малко и не чак толкова греховно в офиса, винаги спасява положението от необоснована агресия:) Всеки си има своите слабости, какво да се прави. Винаги съм се възхищавала на хора, които по един или друг начин успяват да удържат нещата под контрол и поне видимо да са перфектни. В това отношение има няколко човека, които съм издигнала буквално на пиедестал и са ми непрестанен източник на вдъхновение и стимул. Един от тях е Маги Пашова, с която имах честта да се запозная на живо преди няколко години, още преди да направи обрат в живота си и да започне да се занимава с нутриционизъм. Фактът, че от успешна кариера в международна корпорация, успя да развие собствен бизнес  в съвсем друга сфера, ме кара да я следя с още по- голям интерес,  тъй като това е решение, върху което аз самата все повече се замислям. Точно преди премиерата на втората й книга В кухнята на модерната жена, ме покани да й гостувам виртуално в нейния сайт с едно кратко интервю. Аз разбира се, не успях да се организирам веднага, но в крайна сметка, материалът вече е факт. Рецептата, която избрах да приложа е точно една от тези, които ме спасява в моментите на умопомрачение и обсебващо желание за сладко. Цялото интервю и начина на приготвяне на суров сладкиш с лайм и череши, може да прочетете  при нея (http://www.magipashova.com/2016/04/v-kuhniata-na-rumi-ot-something/)

Тук публикувам само снимки, с надеждата, че поне малко ще допринеса за пролетното ви настроение и желанието ви да излезете на открито:)




















Туризъм по български

$
0
0
Много нерви. Най- после идва уикенда, съпроводен с ... дъжд. Скучно е. Решаваме да избягаме,  макар и само за една вечер. Някакъв познат ни препоръчва къща за гости не далеч от София. Каквото и да е! Вече ми е все тая, само да съм далеч от служебните проблеми. Нахвърлям багажа на две, на три (най- вече някаква храна) и припряно се изнасяме. Нямам никакви очаквания. Много отдавна съм спряла да ги имам.  Този път сме късметлии. Разкошно място на брега на реката. Всъщност се оказва, че говорим за отделни самостоятелни къщички. Новички, чистички, спретнати и прекрасно оборудвани. Собствениците са прекрасно младо семейство, което гостоприемно ни посреща. Мъжът на Лулу пали камината, домакинът ни носи чаша чудесно домашно вино и душевното ми неравновесие успява да постигне някакъв баланс. Даже започва да ми се готви и снима.


Мястото наистина е много приятно. Не луксозно, просто уютно.




Самото селце не е кой знае какво, но е спокойно и тихо.











За закуска ми се въртяха някакви еретични мисли за палачинки, но те доста бързо приключиха с почукването на вратата и хазайката, която ни донесе баница.


На човек не му трябва кой знае колко много, за да се почувства щастлив, но се замислих над въпроса, защо българския туристически бранш толкова трудно нацелва формулата.
Да почиваш в БГ си е чиста Руска рулетка. Масовият туризъм е просто едно покъртително явление, достойно да се конкурира с много Европейски държави (нали не мислите, че сме изолирано географско явление) Понякога попадаме на фантастични места, като гореописаното, но доста по- често просто гледам да не си разваляме настроението с глупости.  Аз не съм претенциозен човек и не съм префърцунена. Както добре знаете, много успешно и с голям кеф оцелявам и под открито небе, напъхана в палатка или само по чувал. Но пък имам ужасното неблагоразумие да изисквам някакво съответствие между качеството на услугата и сумата, с която ми бъркат в джоба. Ужас, ужас! Предполагам, че съгласно българските стандарти, това ме нарежда в графата на потребителите, които принципно трябва да бъдат застреляни още с влизането в хотела. По подобие на ресторантьорската тема, ще се постарая и тук да обобщя основните типове настаняване, с което се сблъсквам в обичната ни територия (държава е твърде силна дума, която напоследък отбягвам да използвам за България).
Междувременно накрая може да намерите  и рецепта за един кекс с маково семе и рикота, който имах удоволствието да приготвя и изядем по време на снимаческото ми вдъхновение.


1. Мутро барок
Всичко е чудно и прекрасно. Лъскаво, напудрено, скъпарско и снобарско. Луксът направо вее и може да ви издуха с влизането. Цената за един уикенд е кажи речи колкото едноседмична екскурзия до Италия със самолет. Подсигурява ви се цялостно изживяване, което в най- добрия случай започва с разбит път. В по- лошите си варианти е просто прашна просека през полето. Самите  мутробарокови популации, обикновено имат две възможни местообитания: в средата на нищото или на първа линия на плажа/пистата. В първия вариант поне ви е спестена микровселената от гравитиращи сергии, специализирани в продажбата на AdiBas, CHANELl и абсолютно оригинални Furla и Louis Vuitton. 
 На рецепцията, обикновено ви посреща кисела рецепциониска. Просто няма начин да отговорите на всичките й критерии. Или сте пристигнали прекалено рано, или прекалено късно, или са изумени, че идвате с кола и имате нахалството да попитате къде по дяволите да я заврете, защото не са си почистили паркинга от сняг. Да не споменавам, че според тях вселената е някакво много относително място и такива неща като пространствени измерители не са от особено значение. Ма какво значение има, че хотела е за 500 посетители, просто е недопустимо да се цупите, че няма място на паркинга, който е с 20 паркоместа. Айде стига лигавщини, моля ви се! И защо сега е необходимо да правите на проблем, че в офертата пишело, че има СПА. Има ли го - има го! Ма трябвало да плащате допълнително, а не било упоменато. Аааааааа моля ви се! Тук само баровци почиват,  вие сега за някакви 50 лева ли мислите да се циганите?! Ама защо ви е да виждате управителя?! Ей ходете си го намерете, някъде около басейна ще да е! А на храната пък какво й е?! Еми вие да не мислите, че всичко сега на място ще ви го готвим. Със сигурност не съм била знаела какво е да се готви за 500 човека. Случва се понякога да има кристалчета с лед в агнешкото. Той готвача днес го няма, та леля Пена го замества и тя жената не знае как да работи с микровълновата.
Да се бях гръмнала сама още с влизането, ма не би, устойчива гад съм, късам нерви всякакви.

2. Арт/хипстър проявления
Всичко е много относително и човек не трябва да съсредоточава в материалните неща. Ей сега тук артистично ще боядисаме стените, ще украсим старите мебели и ще претендираме, че столовете от ученическите ни години са много удобни и са отново на мода, особено ако са освежени с блажна бяла боя. Какво точно не разбирам в концепцията? Нима не съм достатъчно възвишена? Ааааа имало мухъл в банята. Е нищо де, и това е форма на живот, и тя се бори за място под слънцето. Ма какво не ви харесва на храната. Тя е от БИО продукти. Хрупкавия пясък в спанака е живо доказателство за това, а увехналата маруля е само признак, че не са били пръскани с никакви хербициди, пестициди, торове и всякакви подобни химикали.

3. Къща за гости
Е тук вече способностите ми се изчерпват, за да обхвана цялото многообразие и многослойност на този вид туризъм. Най- големите попадения, предизвикващи ефекта WOW  и най- големите провали, при които бързаш да се изнесеш с 200, без значение от количеството пари, които си инвестирал в начинанието и очевидно ще загубиш, са ми били точно тук. Първо, по неизвестни за мен причини, в повечето случаи къща за гости се асоциира със селски туризъм, който автоматично води до нещо тип битова обстановка. Дървени мебели, трудно отварящи се чекмеджета, неудобни матраци (в най- добрия случай), прашасала черга на стената и задължително някое и друго препарирано животно. Така де, няма нищо по- вълнуващо от това да станеш в три през нощта да посетиш тоалетната и минавайки като балерина по зловещо скърцащите дъски, в опит да не събудиш никой, да се натъкнеш на опулени, замръзнали, безизразни стъклени очички.  Ефектът с физиологията и събуждането на цялата къща е мигновен и 100% гарантиран. Второ, понятието "абсолютно оборудвана кухня" живее някакъв собствен живот. Под това може да се разбира да споделяте една и съща кухня с хазаите, като ви налага да се прескачате, докато приготвяте вечерята. Нещо, като досаден гост, който е забравил да си тръгне и се е заселил при домакините. Чувството за вина особено се засилва, ако случайно сте се докопали и пиете кафе от любимата чаша на детето или пък пържите кюфтета в античния тиган, наследство от пра баба. Това разбира се е ако сте късметлии. Ако не сте, ще се наложи да се оправяте с 3 вилици и 1 лъжица тип "студентски стол", в съчетание с многофункционална метална купа, която може да се ползва както за салата, така и за импровизиран тиган. Питайте ме мен за приложението на такива метални купи. Докторат мога да напиша и да ви сготвя 6 степенно меня в такава. Разбира се, не е изключен и вариант, в който да нарамя половината си кухненски такъми и пристигайки, да се окажа с два пъти по- добре оборудвана кухня от моята (даже не вярвах, че подобно нещо е възможно). И на трето място, нека си признаем, че гостоприемството не е за всеки. Ако си темерут, най- вероятно е до живот:)  Кое те кара да мислиш, че ще се оправяш с гостоприемството.

4. Семейни хотели
Обикновено в тази категория попада, всичко което не е мутробарок.  Макар, че и тук съм попадала на интересни места, като цяло скуката е повсеместна. Еднотипно обзавеждане, без грам вложена мисъл. Ама това, че климатикът духа точно в спалнята, това че плочките в банята са с обратен наклон и водата се излива директно в хола, това че вратата на въз малката тоалетна се отваря така, че изобщо не може да влезете, какво значение има. Нали няма да живеете там. Закуската задължително е една и съща всеки ден и се свежда до типа "Напазарувах най- евтиното от метро". Обслужването е също толкова незабележимо и невзрачно. Предполагам, ще е много претенциозно, ако кажа че е далеч по- добре да ми се усмихват като ме видят и да вземат да врътнат някоя баница с готови кори. Едва ли ще излезе по- скъпо, но пък ще ме направи много по- щастлива от сиренето с палмово масло, изсъхналите маслини и домати, в който има около 1% животински продукти от някаква неизвестна част на прасето.  За някакви такива лигавщини, като домашно сирене, естествен мед вместо глюкоза и истински сирене, даже и не мечтая. То би показало лично отношение към гостите, а такова е направо забранено със закон. Жалко, защото точно това е нещото, което привлича хората по такива места. Но пък коя съм, че да давам акъл.

Безумия има навсякъде. Последния път в Италия попаднахме не едно прекрасно място с чудесна гледка към Помпей и Везуви и .... без дъски на тоалетните и собственици, които грам не отбират английски. Но пък бяха много мили хора и в крайна сметка всичко беше чудесно.



Кекс с маково семе, рикота и лайм

2ч.ч брашно
1пакетче бакпулвер
1/2ч.ч разтопено масло
250г рикота или домашна извара 
100мл прясно мляко
3с.л семена от мак
1ч.ч захар
1 ванилия
3 яйца
кората и сока на 1 лайм
 
Не съм от хората, които си падат по кой знае колко сложни рецепти, особено що се отнася до сладкишите. Такива неща като отдели белтъците от жълтъците, топи, мери, мажи, просто не ми минават. Придържам се към доста бързички и елементарни неща. Нещо от сорта на слагаш всичко в купа и това е:)


Предполагам, че има и далеч по- перфекционалистичен начин за приготвяне на сладкиш с предполагам по- добър резултат, но и така се получава чудесно.
Като цяло тази ми рецепта е точно такава.
Яйцата и захарта се разбъркват с тел, като не се цели да станат чак на пух. Добавя се разтопеното масло и брашното. Бърка се докато се смесят и след това идва ред на всичко останало. Може наведнъж, като последователността няма никакво значение.


Тестото се изсипва на маслена формичка за кекс и се пече в предварително загрята фурна на30 -35 минути на 180 градуса.


Кексът става влажен и с много приятна хрупкаща структура от маковите зрънца.




Споделени впечатления: IRobot

$
0
0
Преди няколко години (мисля че са 4), Мъжът на Лулу ме изненада, като купи прахосмукачка - робот. Доста интересно съоръжение, което аз лично много си харесвам. Ползвали сме го с променяема честота: от ежедневна употреба, до веднъж на две седмици, когато особено мързеливи деца се опитват да си почистят стаите по "тънката лайсна". От тогава много хора са ме питали дали съм доволна. Отговорът неизменно е бил ДА, но така и не му посветих отделна статия в блога. До сега, когато от фирмата ми предоставиха да тествам новия модел, с молба да напиша ревю. Смятам, че за 4 години съм натрупала достатъчно опит с робота, за да мога да твърдя че имам обективно мнение. По- интересно ми беше како е различното в новия модел Roomba 616. За момента още тествам, но ето някои  плюсове, минуси и общи впечатления на този тип прахосмукачки.




 Всички роботи от серията са кръгли и компактни устройства на акумулаторна батерия. След като бъде включено, роботчето започва да обикаля из помещението и да чисти, докато не го спрете или до като то не реши, че е приключило (има някакъв алгоритъм) и не се настани самостоятелно обратно на докинг станцията, където се презарежда. 
В един красив, идеален свят, аз би следвало с усмихва на уста да почиствам къщата с прахосмукачка поне 2 пъти в седмицата, децата да се разхождат със снежно бели чорапки, а котачето да мърка доволно около  тях. В един не толкова идеален свят с мъжа ми ежеседмично се надцакваме кой да изчисти с прахосмукачка и кой да избърше прах, като успяваме да го направим най- много веднъж в седмицата. В същия този свят сутрин е лудница и всички дружно се редуваме да влизаме на подскоци по стаите да си взимаме по нещо забравено, след като вече сме си обули обувките. Някои по два пъти, а някои други очевидно живеят в гората и ежедневно газят в кал до коленете, защото след тях вечно има следи от изсъхнала пръст, изпопадала от грайферите. Котката принципно мърка, но има досадния навик да се скубе безобразно по два пъти в годината по 6 месеца:). Аз много исках да е космато животно, което сега ми се връща тъпкано под формата на завихрящи се вълма козина. Де не забравяме и не маловажния факт, че и аз и двете ми дъщери сме с дълги коси, и макар че няма чак такава закономерност в смяната на нашата козина, не малко количество косми правят компания на котешката козина. Както се сещате, това е немислимо да остава в този вид и чистене веднъж - два пъти в седмицата, би превърнало домът ни в кътче от местообитанието на семейство порове. Понеже съм си говорила с доста хора, абсолютно съм убедена, че не съм уникална с тези си проблеми. Разбира се, едното решение е все пак да чистим през ден, но понеже тогава домашната война би станала още по- ожесточена, както писах по- горе, мъжът ми предприе умният ход да купи въпросният IRobot.



Предимствата: 

  • Не е необходимо вие да присъствате на място, докато робота чисти
  • Изключително лесно се почиства 
  •  Има таймер и може да го настроите да се включва автоматично всеки ден по определено време
  •  В случай, че почиствате ежедневно, количеството на домашен прах се редуцира неимоверно. Не говоря за пода, а за този натрупващ се по мебелите
  •  При ежедневно почистване, значително се облекчава алергията ми към прах
  • Системата е много компактна и не заема почти никакво място
  • Не се налага да сглобявате и разглобявате нищо преди употреба
  • Има виртуални прегради, с които може да ограничите достъпа на устройството до определени места
  • Има система за защита от падане по стълби
  • Има четки, които му позволяват да почиства добре, дори и около ръбовете и ъглите
  • Може да си обучите котката да се вози върху робота и после да съберете милиони лайкове в yutube:)))


Недостатъци:
  • Въпреки, че роботчето е по- тихо от обикновена прахосмукачка, все пак генерира шум и понеже му отнема около 15-20 мин да изчисти някакво помещение е доста досадно, ако вие сте там. Както казах, това доста лесно се решава, като настроите таймера и устройството работи, докато вас ви няма
  • По земята не трябва да има тънки кабели, връзки и чорапи. В най- добрия случай просто спира, но в по- лошия се оплита безобразно. Моето роботче претърпя два пъти смяна на четки заради търкалящи се по земята зарядни за телефони. В Roomba 616, пише че има защита и проблема е преодолян, но ще пиша по- късно дали наистина е така.
  • В сравнение с обикновената прахосмукачка има по- малък контейнер и се налага да се изхвърля на поне две чистения, ако не и на всяко. Самото почистване е много лесно.
  • Има процепи и ниши, в които няма как да влезе и да почисти, което налага все пак да пускате обикновена прахосмукачка на десетина дни. Моите деца са открили топлата вода и за да избегнат този момент, просто почистват по- недостъпните места с малка прахосмукачка за кола:)
  • Ако оставите робота да чисти, докато вас ви няма, трябва да подготвите "терена" предварително т.е да му освободите достъп до местата, които искате да почиства (примерно да дръпнете столовете, за да може да влезе под масата) и да му ограничите пътя до вода (примерно мокра баня)
По- новите модели имат някои нововъведения,  които ще тествам и ще пиша допълнително.

Нашата котка за съжалени не проявява интерес да се вози върху прахосмукачката.


Обаче на тази снимка може да видите и стария  и новия модел в действие:)


Истории за това как нищо не научих, за него и нея и един сладолед

$
0
0
Когато стане въпрос за личностно развитие, едно от основните неща, върху които работя е опцията да казвам НЕ по отношение на поемане на ангажименти, особено за неща, които принципно биха ми били интересни. Определено бележа напредък в тази област, но като цяло е с доста променлив успех. Изкушения не липсват и своеобразната "творческа" диета доста бързо бива нарушавана. Така напоследък се сдобих с различни по естество поръчки, които са доста далече от професионалното ми "амплоа", което е и причината за дългото затишие. За някои от тях много съжалявах после (както се случва при нарушаването на всяка диета), но други се оказаха голямо приключение и забавление. 



И така, един прекрасен ден, звъни телефона. От другата страна едно много мило момиче ми се представя и ми предлага да аранжирам и заснема известно количество кадри на.... сладолед. Тези които са снимали подобно нещо или са се докосвали до книги за фотография на храна, знаят, защо сложих многоточието. Като цяло сред професионалистите се носят слухова, че сладоледът е най- трудното нещо за снемане и обработка. Аз, обаче , не съм професионалист и очевидно нямам достатъчно натрупани часове глупост (а си мислех, че няма на къде повече). О, свещена тъпота, аз приех! Наивно и много лаишки се подхлъзнах по плоскостта на любопитството и всякакви там планове за личностно развитие и поставени KPIs магически се изпариха от главата ми, което за собствено успокоение мисля да припиша на жегите. И така милинки мои (както обича да казва Кобилкина) се озовах в центъра на поредния водовъртеж. Една от причините да престана да поемам (очевидно неуспешно) нетипични за работата ми ангажименти е, че точно когато приема нещо такова, веднага се появяват форсмажорни обстоятелства, които слагат кръст на стройно подредената програма и я разбъркват във възможно най- неудобния и безобразен ред. И така, след добре протеклата "планьорка, по време на  която с Нестлеи агенцията се разбрахме за концепцията и кой какво прави, ми се обадиха от региона да ме уведомят, че досегашния ми шеф напуска. Междувременно някакви хора от офиса ми обясниха колко е важно да отидем не един форум в Ямбол, как трябва да спим там, за да вечеряме с едикойси и разбира се...  съвпадна със снимките. В понеделник сутринта натъпках цялата си фотографска техника, стативи, фонове и подобни в колата и си натоварих си багажчето за Ямбол. Докато се опитвах да си подредя мислите за двете неща едновременно ми се обадиха да ме информират, че имам нов шеф. Той, разбира се, искаше да ме чуе, да му изпратя някаква информация и всякакви такива битовизми. За да не ви занимавам с подробности, само ще спомена, че на форума в Ямбол беше 40 градуса в залата, пристигнах си в София за снимките в най- голямата жега, вече достатъчно дехидратирана, омаломощена, изтощтена и  изнервена до безкрайност. Разказвам всичко това,  защото ми се иска да го запомня и да си науча урока. Но това едва ли ще се случи, защото следващите няколко часа бяха страхотно изживяване и си заслужаваха всяка секунда пренатоварване и страдание. Не бях снимала в студио и едва ли съм се справила блестящо, но емоцията си заслужаваше. Екипът, който дойде на снимките беше от прекрасни млади хора, които много ми помогнаха. Последваха 6 часа снимки, в края на които едва се държах на краката си.  Идеята на Нестле и Boss Beyondбеше да се разкаже историята на Той и Тя чрез сладолед. Всъщност това е само началото на тяхната история:) 
Моят фризер още прелива от сладолед. Белият ми е любимият:) С две думи - не си взех поука. Някои прегрешения, просто си заслужават:)



 



 













Екзотични кюфтенца и кратка анатомия на пърженето

$
0
0
Мисля, че от доста време не съм пускала рецепта. Не че това е най- четеното в блога, но все пак цели 6 години твърдя, че е кулинарен:) Та днес реших да поправя този пропуск и да публикувам нещо по темата. Понеже е летният сезон, когато по принцип цялото женско съсловие отчаяно се юрва да се докара в някаква форма (различна от кръгла) за плажа, са много актуални "леките" храни, та реших  да се включа с няколко рецепти. Митът на отвратителната диетична или здравословна храна отдавна е развенчан. Има толкова много рецепти в нета, че си е направо престъпление да се ограничите с едната салата и пилешко филе на скара. Аз лично съм от хората, които много трудно издеянват само на домати и чушки. И то не защото не мога да се наям с тях, а защото някак ми липсва плътност и многообразие на вкусове.  За сметка на това компенсирам с все по- голяма изобретателност:) Всъщност, дори и да не сте от онези, които мазохистично си причиняват джогинг рано сутрин и тефтерче за записване на всяка погълната калория, мисля че може да използвате рецептата като мезе за бира. Така де, кой каквото го вълнува:)


Та, става въпрос за "Зелени" пилешки кюфтенца със сусамено - пикантен сос. 

Рецептата не е никак сложна за изпълнение, но ви трябва блендер или мелачка за месо,  в която да превърнете пилешкото филе в някаква форма на кайма. Аз разполагам и с двете, но с второто ми се получава по- добре. И така, какво ви трябва:


"Зелени" пилешки кюфтенца с сусамено - пикантен сос

Необходими продукти за около 15 броя

500г пилешки гърди
250г добре отцеден грах от консерва
1 глава лук
1 яйце
1 скилидка чесън
1 с.л соев сос
черен пипер, сол и млян кориандър
по желание пеперони или лют червен пипер

Сусам и кокосово стърготини за овалване

За сосоа
1 червена люта чушка
1/2 с.л сусамено олио
1ч.л мед
1 с.л оризов оцет
6с.л зехтин 
2с.л вода


Ако мога да нарека някое месо "скучно", то това са пилешките гърди. В повечето случаи, както и да ги приготвяте стоят или сухи или безлични като вкус. Затова напоследък си експериментирам на воля с тях, като ги превръщам в ... кайма. За целите на конкретната рецепта, заедно с тях в месомелачката/блендера, слагам и останалите продукти (без яйцето). Внимавайте със солта. Соевият сос също е солен и може лесно да се подлъжете. Добавете яйцето за сплотяване на колектива и размесете всичко хубаво. Ако сместа е прекалено течна, може да добавите 1с.л кокосови стърготини или още по- добре - кокосово брашно (за него мисля да отделя отделна статия).


Оформете кюфтенцата, като рамзерът е колкото топче за тенис. Оваляйте ги в микса от сусам и кокосови стърготини. От тук нататък имате няколко варианта. Може да ги изпържите, което принципно не е препоръчително, защото най- малкото стават доста по- калорични. Ако този факт не ви притеснява, горещо препоръчвам да използвате кокосово масло за целите. Това е друга тема, на която се каня от доста време да обърна внимание. Пърженето само по себе си не е вредно, стига да го направите както трябва. Основният проблем идва от мазнината, която се използва, защото всяка от тях има различна точка на горене и различна стабилност при нагряване. Мисля, че вече всички са си научили урока и никой не ползва зехтин за пържене. Температурата на горене на студено пресования зехтин е около 160°C, което е под тази, подходяща за пържене. Всъщност температурата на дълбокото пържене зависи от продуктите, които искаме да приготвим, но може да достигне и до 195 °C. Добре е мазнината да гори при поне 30 градуса по- висока температура, защото процесът на разпад се случва постепенно.

По долу давам основните видове масла, подредени по температурата им на изгаряне (източник: http://www.cookingforengineers.com/)

 Рапица, нерафинирано 107°C
Ленено, нерафинирано 107°C
Слънчоглед, нерафинирано 107°C
Царевично, нерафинирано 160°C
Студено пресован зехтин - екстра върджин 160°C
Фъстъчено, нерафинирано 160°C
Соя, нерафинирано 160°C
Масло от конопени семена 165°C
Обикновено краве масло 177°C
Кокосово масло 177°C
Сусамово, нерафинирано 177°C
Свинска мас (зависи от обработката й) 182°C - 204°C
Рапица, рафинирано 204°C
Сусамово масло 210°C
Масло от гроздови семена 216°C
Зехтин, върджин 216°C
Фъстъчено масло 227°C
Слънчогледово олио 227°C
Царевично, рафинирано 232°C
Фъстъчено, рафинирано 232°C
Соя, рафинирано 232°C
Слънчогледово рафинирано 232°C
Зехтин - тип помас (pomace oil) 238°C
Гхи (претопено краве масло) 250°C
Масло от авокадо 271°C
Освен за температурата на горене, трябва да следите и за типа на мазнината. Различните типове мазнини имат различна устойчивост и дори и някои с много висока температура на горене не може да бъдат използвани за многократно пържене. Делят се на:
  • Наситени мазнини - те са най- стабилни и в тях е най- подходящо да се пържи. Тук попадат кокосовото масло, червеното палмово масло, свинската мас и гхи. Този тип мазнини не се окисляват при висока температура и ако се филтрират, могат да се използват до две години.
  • Мононаситени мазнини - окисляват се при високи температури. Желателно е да се ползват еднократно за пържене и то при температура, която е поне 30градуса под температурата им на горене. Тук попадат рафинирания зехтин, рапичното олио, бадемовото масло, фъстъченото олио, маслото от авокадо
  • Полиненаситени мазнини - дори и при температура доста под точката им на горене са нестабилни и създават големи количества вредни свободни радикали. За съжаление тук спада така любимото на целия български народ слънчогледово олио. Освен него в групата са  царевичното олио и това от гроздови семки.
С две думи, ако решите да пържите за предпочитане е кокосовото олио или студено пресованото червено палмово масло. Като цяло и двете не са евтини, но второто е просто златно.



Честно казано, дори и при това положение, аз пържа много рядко, предимно поради диетични причини. Имам фритюрник, който готви с нагорещен въздух, вместо с олио и ми много удобен за такива ситуации. Въпросните кюфтенца от рецептата бяха приготвени в него. Разбира се, винаги има алтернатива. Печенето е опция, която не е за пренебрегване. Пробвала съм рецептата и във фурна. Губи се ефекта от хрупкавата коричка и стават малко по- сухи, но въпреки всичко са много вкусни.


За соса отново на помощ идва блендера. Всичко на куп и смилате до хомогенна смес. Може дори да добавите още зехтин. Тъкмо ще го консумирате суров и ще компенсира иначе сухото пилешко филе.



Наситени мазнини Най-подходящите мазнини за готвене са наситените мазнини – животински мазнини и някои неживотински мазнини, така че те трябва да се използват винаги, когато готвите с висока температура. Най-стабилно е кокосовото олио, то съдържа най-висок процент наситени мазнини (91,6%), което не му позволява да се окислява при много високи температури на пържене. Ако не сте почитатели на вкуса на кокоса, няма нужда да се притеснявате, кокосово олио губи голяма част от вкуса си в готвенето. Кокосовото олио е последвано от палмово (51.6% наситени мазнини) и животински мазнини (50%) като най-сигурните, въпреки че наситените мазнини при животните може да доведат до други здравословни проблеми. Мононенаситени мазнини След наситените, мононенаситените мазнини са втори по стабилност. Те се окисляват при висока температура и поради това трябва да се използват само на средно ниски температури. Мазнини с най-висок процент на мононенаситени мазнини са макадамия масло (84%), следвано от зехтин (76%), масло от авокадо (73.8%), бадемово масло (65%), рапично масло (61,6%) и фъстъчено масло (48%). Трябва да се има предвид, че рапичното масло всъщност е едно от най-тежките масла за готвене, защото по-голямата част от културите са генетично модифицирани, маслото има кратък срок на годност и има по-голяма склонност да създава транс-мазнини, отколкото повечето други масла. Полиненаситени мазнини Последната голяма категория на мазнини и такива, с които е най-лошо да се готви са полиненаситените мазнини. Те са най-чувствителни към топлина и са нестабилни, създават най-голямо количество свободни радикали при нагряване, дори и при ниски температури. Подредени според процентното съдържание на полиненаситените мазнини, те са следните: шафраново масло (78.4%), конопено масло (77.5%), масло от гроздови семена (73,2%), ленено семе (69,1%), слънчогледово масло (68.7%), соево масло (62%; мнозинството ГМО), царевично масло (57,4%; мнозинството ГМО) и памучно масло (54,3%; мнозинството ГМО).

Връзка към публикацията: Как да изберете олио за готвене, което няма да навреди на здравето ви

Наситени мазнини Най-подходящите мазнини за готвене са наситените мазнини – животински мазнини и някои неживотински мазнини, така че те трябва да се използват винаги, когато готвите с висока температура. Най-стабилно е кокосовото олио, то съдържа най-висок процент наситени мазнини (91,6%), което не му позволява да се окислява при много високи температури на пържене. Ако не сте почитатели на вкуса на кокоса, няма нужда да се притеснявате, кокосово олио губи голяма част от вкуса си в готвенето. Кокосовото олио е последвано от палмово (51.6% наситени мазнини) и животински мазнини (50%) като най-сигурните, въпреки че наситените мазнини при животните може да доведат до други здравословни проблеми. Мононенаситени мазнини След наситените, мононенаситените мазнини са втори по стабилност. Те се окисляват при висока температура и поради това трябва да се използват само на средно ниски температури. Мазнини с най-висок процент на мононенаситени мазнини са макадамия масло (84%), следвано от зехтин (76%), масло от авокадо (73.8%), бадемово масло (65%), рапично масло (61,6%) и фъстъчено масло (48%). Трябва да се има предвид, че рапичното масло всъщност е едно от най-тежките масла за готвене, защото по-голямата част от културите са генетично модифицирани, маслото има кратък срок на годност и има по-голяма склонност да създава транс-мазнини, отколкото повечето други масла. Полиненаситени мазнини Последната голяма категория на мазнини и такива, с които е най-лошо да се готви са полиненаситените мазнини. Те са най-чувствителни към топлина и са нестабилни, създават най-голямо количество свободни радикали при нагряване, дори и при ниски температури. Подредени според процентното съдържание на полиненаситените мазнини, те са следните: шафраново масло (78.4%), конопено масло (77.5%), масло от гроздови семена (73,2%), ленено семе (69,1%), слънчогледово масло (68.7%), соево масло (62%; мнозинството ГМО), царевично масло (57,4%; мнозинството ГМО) и памучно масло (54,3%; мнозинството ГМО).

Връзка към публикацията: Как да изберете олио за готвене, което няма да навреди на здравето ви
Наситени мазнини Най-подходящите мазнини за готвене са наситените мазнини – животински мазнини и някои неживотински мазнини, така че те трябва да се използват винаги, когато готвите с висока температура. Най-стабилно е кокосовото олио, то съдържа най-висок процент наситени мазнини (91,6%), което не му позволява да се окислява при много високи температури на пържене. Ако не сте почитатели на вкуса на кокоса, няма нужда да се притеснявате, кокосово олио губи голяма част от вкуса си в готвенето. Кокосовото олио е последвано от палмово (51.6% наситени мазнини) и животински мазнини (50%) като най-сигурните, въпреки че наситените мазнини при животните може да доведат до други здравословни проблеми. Мононенаситени мазнини След наситените, мононенаситените мазнини са втори по стабилност. Те се окисляват при висока температура и поради това трябва да се използват само на средно ниски температури. Мазнини с най-висок процент на мононенаситени мазнини са макадамия масло (84%), следвано от зехтин (76%), масло от авокадо (73.8%), бадемово масло (65%), рапично масло (61,6%) и фъстъчено масло (48%). Трябва да се има предвид, че рапичното масло всъщност е едно от най-тежките масла за готвене, защото по-голямата част от културите са генетично модифицирани, маслото има кратък срок на годност и има по-голяма склонност да създава транс-мазнини, отколкото повечето други масла. Полиненаситени мазнини Последната голяма категория на мазнини и такива, с които е най-лошо да се готви са полиненаситените мазнини. Те са най-чувствителни към топлина и са нестабилни, създават най-голямо количество свободни радикали при нагряване, дори и при ниски температури. Подредени според процентното съдържание на полиненаситените мазнини, те са следните: шафраново масло (78.4%), конопено масло (77.5%), масло от гроздови семена (73,2%), ленено семе (69,1%), слънчогледово масло (68.7%), соево масло (62%; мнозинството ГМО), царевично масло (57,4%; мнозинството ГМО) и памучно масло (54,3%; мнозинството ГМО).

Връзка към публикацията: Как да изберете олио за готвене, което няма да навреди на здравето ви

DYI: Втори шанс за една пишеща машина

$
0
0
Човек и добре да живее, в някакъв момент започва да се занимава с глупости:) Противно на очакваното, свободното ми време не е в изобилие, но психотерапевтичния ефект на някои начинания действа много ободряващо.  В този ред на мисли, у нас се мотаеше една пишеща машина. Не толкова стара, че да попадне в категорията "антика", но и със сигурност и не е нещо, което бих тръгнала да използвам, въпреки че на времето учих машинопис. Въпросната машина попадна в обсега на полезрението ми, точно в момента, в който се чудех какво да правя една хартия за декупаж. На пръв поглед изглеждаше лесно. На второ четене, лепенето на каквато и да била хартия върху пластмаса не е толкова просто. Не стана черешката на тортата, но за протокола - все още е използваема, макар че е по- вероятно някой ден да я употребя за декор на снимки, а не по предназначение. Както е казал поета: Всеки луд с номера си, а някои сме с цяла програма:)


Ако случайно някой се занимава с декупаж, може да даде акъл какво е подходящото лепило за целта. Купих от специализиран магазин и се предполагаше да е конкретно за пластмаса, но като в момента, в който изсъхнеше и хартията се отлепяше.


Както и да, за целите, за които ще го ползвам е ОК.



За по- големите деца

$
0
0
Казват, че майчината любов е безусловна и е факт още преди бебето да се е родило. Казват, че майката изгражда връзка с детето си още в утробата. Казват също, че жените имаме генетично заложени инстинкти. Казват много неща. Но не е вярно. Поне не на 20. Поне не винаги Не беше леко раждане и заради усложненията, не ми дадоха бебето още първата нощ (години по- късно стана ясно, че съм имала разкъсвания, които никой не е зашил). Би следвало да умирам от желание да я видя, но просто гледах перфектните й черти, русата почти до бяло коса и бледите мигли и си мислех, че трябва да изпитвам нещо. Стереотипите са лошо нещо. Сестрата ме попита дали искам да си я взема при мен. Не исках, защото не знаех какво да я правя, но въпросът беше просто риторичен. Не си направиха труда да ми обяснят. Оставиха ми я мокра (тогава в болниците нямаше памперси) и гладна. Продължавах да я гледам като извънземно. После ми се скараха, че съм я оставила мокра. Изкъпаха я в мивката. Постепенно нещата си дойдоха на мястото и тя запълни целия ми живот до степен, в която не знаех как съм живяла преди това. Природата все пак си разбира от работата. После трябваше да се върна лекции и да си взема изпитите. После се появиха и други важни неща и се върнах на работа. После пак беше много важно да оправим взаимоотношенията си с баща й. После останахме сами и трябваше да си намерим жилище. После вече и аз не знам какво. Но винаги имаше нещо, което е много важно. След това животът започна да се подрежда, но се появи сестра й. Отново се върнах на работа и имаше някакви много съществени служебни неща. Промени се и стандартът ни на живот. Неща, за които тя можеше само да мечтае на същата възраст, сестра й ги получаваше по подразбиране. Отново имаше промени в работата и пренареди цялата програма, мислите ми и фокуса ми. Сега пак чакам някакви промени и пак е много важно. Обаче тя днес стана на 18. Бялото русо бебе е на 18!



Не съжалявам за нищо и не съм сигурна, че бих променила каквото и да било в живота си до тук, но на нея й се чувствам длъжна. Предполагаше се аз да съм отговорния родител, а всъщност просто пораснах с нея. Много ме дразни понякога. Това е защото много прилича на мен. Същата е. Даже не е умалено копие, защото е висока почти колкото мен. И ми носи дрехите. Приватизира ми чантите, шаловете, ползва ми козметиката, парфюма, дезодоранта и ми изпива кафето. Много е проклета. Дано си остане такава, но мисля че с времето започнах да разбирам майка ми. Маме, много те обичам! И на нея й се чувствам длъжна, но това е друга тема. Ставаше въпрос за Ина или така наричаната понякога Бета версия или тестови прототип (казано с много голяма любов).  Много ми е трудно да й обясня, защо за нея не е можело, пък сега за сестра й може. Приела е сегашния ни начин на живот за даденост и ме гледа много странно като й кажа, че нямам пари, примерно. Както цялото съвременно поколение реферира към банкомата. Като му обясниш, че той така не пуска и че парите не растат по дърветата ме гледа още по странно и неразбиращо. Честно казано тайно се надявам с всички първородни да е така, а не просто аз да съм ненормална майка - откачалка (оф, тя и дете вече не е, а аз съм си откачалка). Та тя днес стана на 18, а аз не разбрах кога мина времето. И не че не го изживях пълноценно, но просто мина и мина бързо. За мен си просто детето, но всъщност две години по- късно аз имах нея. Тогава смятах, че всичко е наред, но всъщност просто израснах с дъщеря си. Обичам те Ина!


































  




















Подарихме й каска. Каза ни, че това било “некъв родителски хумор“, но може би просто ние не сме пораснали достатъчно. Попътен вятър Ина и дано по- малко а се налага да ползваш каска.

  





Коледа: Домашни шоколадови бонбони

$
0
0
Знаете, че обичам Коледа. Въпреки кича, който ни залива, истерията по магазините, преяждането и тежките финансови поражения, които месец декември нанася. От доста време престанах да си поставям ултимативни цели. Просто това е времето в годината, когато сядаме с децата (вече само с едното) и вместо да купим украса, правим наша собствена. Амбицирала съм се и подаръците, които подаряваме също да са собственоръчно направени и да са по- скоро жест на внимание и уважение, от колкото на надцакване и дебнене, кой колко ще се охарчи. Тази година, Мартина ме уведоми, че българската традиция е къщата да се украсява след Никулден, така че все още не сме извадили кутиите с играчки, но сме извадили тези с инструментите и вече започваме. Не знам дали ще имам възможност да направим всичко, а още по- малко да го снимаме, но ми се иска от тук до 25 декември, да публикувам идеи за една малко по- различна Коледа.

Започвам с идеята за шоколадови бонбони. Истински, домашни пияни вишни. С мед вместо захар и толкова елементарни за приготвяне, че чак ме яд как не съм започнала да правя шоколад по- рано.



Винаги съм се плашила леко от работата с шоколад. След провала с една глазура от бял шоколад, останах с впечатлението, че това е нещо много капризно, а и аз не съм кой знае колко влюбена в шоколадовите неща. И така до съвсем скоро, когато Мартина направо се пристрасти. Не че прекалява, но и харесва да има по 1-2 бонбона, което предполага да поддържам наличност. Предполагам знаете, но суровото какао е нещо много полезно, но ако се зачетете в съдържанието на опаковките готов шоколад, ще установите че съдържат много други неща, но не и това. Първата проба, която направих е тази на снимките. От тогава доста надобрях:) 


Оказа се не толкова трудно занимание. Чисто и просто има няколко фактора, с които трябва да се съобразявате.


За да може вашият подарък да е наистина полезен за хората, на които го подарявате, най- добре се снабдете с качествени съставки. Купувам сурово како и органично какаово масло. Ако обичате млечен шоколад, трябва да знаете, че може да използвате само сухо мляко. Моето си го бях поръчвала от Амазон по друг повод, но нищо не пречи да си купите най- обикновено от магазина. Повтарям НАЙ- ОБИКНОВЕНО. Никакви гранулирани млека, не се получава много добре с адаптирано бебешко мляко (по стар спомен, докато децата бяха малки) и не замествайте със суха сметана. Просто пакетче сухо мляко. Повечето разфасовки са по 50г. Това е й моята мярка.


Домашни шоколадови бонбони

За основната рецепта за шоколад
  • 100г какаово масло
  • 100г какаова паста. Ако не намерите, просто сложете още 100г какаово масло
  • 3 пълни супени лъжици какао. Ако не сте намерили какаова паста, увеличете количеството на 4
  • 50г сухо мляко
  • мед на вкус (при мен около 50г, но тук може спокойно да регулирате количеството)


Пълнеж

Тук може да проявите голямо творчество. От ядки и натрошени бисквити, през лют пипер, сушени или замразени плодове. Любимите са ми с касис, портокалови корички и този с пияни вишни.
Бонбоните от снимките са с пияни вишни. Всъщност с пияни череши. Такива ми се намираха под ръка:) Аз си бях изсушила през лятото, но може и да си купите. Ще ви трябват около 20 г, които да накиснете за поне ден в ликьор, коняк или някакъв друг произволен алкохол. Добавям и ванилия в течността. Гледайте да имате толкова череши/вишни, колкото бонбона ще правите.


 В общи линии имате две неща, които трябва да спазвате, при работата. Никаква вода и не загрявайте на висока температура. Това е. Ако не ги спазите, имате мигновен провал. Всичко друго може да прецакате, но ако се придържате към тези две условия, пак ще получите нещо вкусно, ядливо и в сравнително приличен външен вид. А приготвям шоколад в идеално суха метална (става и с порцелан или стъкло) купа на водна баня.


Гледам купата да не опира във водата, за да не се развива много висока температура.
Слагам какаовата паста и какаовото масло и бъркам, докато не се разтопят. Нарежете ги на парчета, за да стане по бързо. Добавям какаото и сухото мляко и разбърквам добре, за да няма бучки. Дърпам от котлона и добавям меда. Ако правите стандартен шоколад със захар, ползвайте пудра. С меда консистенцията се променя много бързо. Губи част от лъскавостта и сгъстява, но не се притеснявайте. Като втвърди, се държи като нормален шоколад.


За да са лъскави бонбоните и за да не побеляват е добре шоколада да се темперира. Аз започнах да го правя, но да ви кажа и да пропуснете тази стъпка, ще изгубите малко от търговския вид, но не и от вкусовите качества.

Темперирането се случва, като 1/3 от количеството шоколад се изсипе върху мраморна плоча и с помощта на шпатула се бърка, докато се охлади до 27 градуса. Такова нещо като мраморна плоча или термометър у нас не се намират. Имам някакво плато от камък, което ползвам. Първият път изсипах директно върху плота. Малко е мърляво, но върши работа. И шпатула нямах. Изрязах си от пластмасова кутия. Охладих шоколада, докато почна да тече трудно и го върнах при останалото количество. По книжка, общата температура трябва да падне до 33 градуса. Това нямаше как да го измеря, а и шоколад с мед се държи малко по- различно от този със захар. Разсипете го в силиконови формички и или формички за лед.

 
 Сложете във всяко бонбонче по една черешка и приберете за час в хладилника. Извадете от формичките и сте готови, подредете в кутия, застлана с хартия и сте готови.




Коледа: Подаръци ще има за всички от сърце

$
0
0
Не ми се пише. Боли ме всяка мозъчна клетка и  всяка фибра  на тялото от пренатоварване. Честно казано нямах никакво намерение да публикувам нещо до Коледа, но днес в офиса ми дойде една дама. Разбира се, дойде по работа. Преди да си тръгне, съвсем между другото вметна "Трябва да пишеш по- често". Очевидно заради недоумението в погледа ми, поясни че става въпрос за блога. След като ми мина обичайната сконфузеност, когато някой вкарва парченце от личните ми занимания в служебния ми свят, се почувствах малко гузно. И реших да публикувам някоя и друга закачка преди Коледа, та дано поне празничния дух се завърти покрай мен пак.  Знам, че повечето от вас вече са намислили и напазарували подаръци, но съм убедена, че има една малка частичка от такива като мен, които още не са опустошили магазините или не са измислили нищо. С приятелите, с които празнуваме Нова Година имаме уговорката да си подаряваме ръчно правени неща. С риск да разваля изненадата, ей това е техния (сори, друзя, но ме засърбяха ръцете да пусна нещо).


Преди време бях рисувала чаши. Сега много ме привлече идеята за цял сервиз.


Упражнението отне една вечер и се оказа доста по- лесно от това с чашите. Върху чинии и купи определено е по лесно.


Ползвах златни и черни маркери на Marabu от тук. Чините и купите са най- обикновени белички, които намерих в кварталния магазин. В Икеа също има не лош избор.


След като сте готови с рисуването, трябва да си опечете произведенията във фурната за около 30 минути на 160 градуса.


Първият път, когато се бях заиграла с чашите (преди около 4 години), направих и две купи, които май така и не публикувах. Занесох ги да се ползват в офиса. Мисля, че колегите доста често ги слагат в миялната. Онзи ден обърнах внимание, че рисунките са запазени. Все пак бих препоръчала, нещата да се мият ръчно.


 Идеи за самите рисунки може да потърсите в Pinterest (част от моите са от там)






Пробвайте се. Ще видите, че е по- лесно от колкото си го представяте:)))



Коледа с аромат на портокали

$
0
0

У нас се познава, че идва Колаеда когато замирише на канела, портокали, джинджифил... топъл силикон, Ц200 и ацетон:) Тази година не можах да направя много неща, но пък от сърце.


Откритието на сезона са златния и бронзовия спрей, захаросаните портокалови корички и желираните бонбони. Предлагам всичко на куп, защото така и не остана време за отделни публикации.




Най- лесната коледна украса, която някога съм правила се оказа и много забавна. От Слънчогед се снабдих с универсални спрейове - златен и бронзов. Върху вестник на терасата напръскахме изсъхнали листа и жълъди с тях. Имах намерение да правя коледен календар и бях накупувала разни елементи. Мартина направи някои от цифрите, но после и писна и ги заряза. Залепихме част от тях със силикон на венец от клонки. Добавихме жълъди и листа и за около 10 минути вече имахме венец за вратата/камината. От останалите цифри, стана чудесна украса за масата:)






Задача номер две, беше малко по- трудоемка. Исках да направя нещо Коледно, но да не са бисквити. Харесах си рецептата на Ваня за захаросани портокалови корички. Мислех, че ще си ги ям само аз, но се оказа нещо, което ще влезе в категориите "Любими" на цялото семейство. Рецептата е малко връткава, но си заслужава.


Захаросани портокалови корички

  • Корите на 1кг портокали
  • 250мл вода
  • 250г захар
Започнете с хубаво  измиване на портокалите. Най- добре като ги накиснете във вода със сода и оцет, а ако имате препарат за зеленчуци - още по- добре. Обелвам портокалите с картофобелачката, така че да няма от бялата част. 
 
 
 
Слагам ги в тенджера с вода, докато кипнат. Варят се 2-3 минути, след което водата се изсипва, корите се изплакват, тенджерата отново се пълни с вода и упражнението се повтаря от начало 3 пъти. Прави се за да се отстрани прекалено стипчивия вкус и да не горчат. След последното изплакване, оставяте портокаловите корички на страна, слагат в тенджерата водата и захарта и ги бъркате, докато захарта напълно се разтопи. Добавяте коричките, оставяте всичко да заври и намалявате котлона. Варете около час, докато сиропът почти изври и силно се сгъсти (не трябва изобщо да се изпарява). Извадете коричките, отцедете добре и подредете в тава, застлана с хартия за печене. Сложете във фурната на 90 градуса и ги оставете докато изсъхнат и започнат да се втвърдяват. При мен се получава за около час и половина.
Оставете да изстинат и след около час са готови да ги прибирате в буркан. Стават чудесни да се хапват така, да ги потопите в шоколад или да се ползват за сладкиши и домашни шоколадови бонбони.



А к`во да правя с всички тия обелени портокали, бе жена? - ще попитате вие:)
Бонбони - ще ви кажа аз
Желирани.
Ако никога не сте чели за ползите от колагена, горещо препоръчвам тази статия на Маги Пашова. Желатинът е форма на колаген и е много полезен, ако ползвате качествен продукт. Аз поръчвам от ето този https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0008D6WBA/ref=oh_aui_detailpage_o04_s00?ie=UTF8&psc=1

Желирани портокалови бонбони


  • Сокът на 1 кг портокали
  • 4-5с.л желатин
  • Ванилова захар за овалване

Може изобщо да не слагате захар. Аз лично добавих остатъка от сиропа, в който бяха врели коричките. Просто се чудех какво да го правя:) Работи се като с нормален желатин. Накисвате го в студена вода докато набъбне. Слагате портокаловия сок на слаб котлон и оставяте да се загрее леко (да е приятно топъл на пипане, в никакъв случай да не завира). Добавете желатина и разбъркайте докато се разтопи напълно. Налейте сока във формички за лед или шоколадови бонбони. Оставете в хладилника да стегне. Извадете от формичките и поръсете леко със захарта. Приберете ги в буркан в хладилника. Не понасят топло, така че ги вадите само когато искате да си вземете.


Прекрасни светли празници ви желая!



Viewing all 84 articles
Browse latest View live